زندگی، كوتاهتر از آن است كه حتی دمی از آن را با غم و غصه بگذرانی
درباره وبلاگ:

آرشیو:

طبقه بندی:

آخرین پستها :

پیوندها:

پیوندهای روزانه:

نویسندگان:

نظرسنجی:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

شما به این دنیا آمده‌اید که شاد باشید، لذت ببرید و خوش باشید

نوشته شده توسط:سیدعلی قاضی زاده
یکشنبه 20 دی 1394-06:43 ق.ظ

محمود معظمی/ حالا آگاهی و دانش... یکی از چیزهایی که در روند موفقیت خلل ایجاد می‌کند، «ندانستن» است. وقتی نمی‌دانی، نمی‌توانی موفق شوی. چون همه چیز به شانس و اقبال بستگی پیدا می‌کند. عامل دیگری که سبب می‌شود شما موفق نشوید، «زیاد دانستن» است که به آن آلودگیِ ذهن می‌گویند. یعنی اگر شما زیاد هم کتاب بخوانید و سمینار شرکت کنید، دو تا مشکل پیدا می‌کنید: ۱. وقتی برای عمل پیدا نمی‌کنید و ۲. نمی‌دانید از کدام راه بروید. در اینجاست که آلودگی پیدا می‌شود. (برای مطالعۀ ادامۀ مطلبلطفاً کلیک کنید.)

پس این نیست که شما همه کتاب‌ها را بخوانید و همه سمینار‌ها را بروید. هر کتابی که خواندید یا در هر سمیناری که شرکت کردید، اول ببینید کار می‌کند یا نمی‌کند. ولی وقتی می‌گویید یک کتابی آمده، از کتاب قبلی بالا‌تر، یا سمیناری برگزار می‌شود که از سمینار قبلی بهتر است، من می‌گویم خب بهتر باشد. شما کدامش را اجرا می‌کنی؟

یک فرمول به شما می‌گویم. بر اساس این فرمول عمل کنید. من تجربه کرده‌ام و برای من کار کرده. امیدوارم برای شما هم کار کند. ۲۰ درصد بیاموز و ۸۰ درصد اقدام کن. یعنی ۱ به ۵. اگر یک چیز را در این دنیای بزرگ می‌دانی، و‌‌ همان یک چیز را خوب اجرا کنی، موفقی و همین هم کافی است. اما ۱۰۰ چیز می‌دانی ولی وقت نمی‌کنی یکی از آن‌ها را هم اجرا کنی.

یک فرمول به شما می‌گویم: ۲۰ درصد بیاموز و ۸۰ درصد اقدام کن.
یعنی ۱ به ۵. اگر یک چیز را در این دنیای بزرگ می‌دانی،
و‌‌ همان یک چیز را خوب اجرا کنی،
موفقی و همین هم کافی است.

چقدر استادِ دانشگاه و محقق هستند که راجع به اقتصاد و نوسان و همه چیز تحقیق کرده و در این زمینه‌ها صاحب‌نظرند؟ اگر حقوقشان را دانشگاه نپردازد، نمی‌توانند زندگی‌شان را بچرخانند. استاد و صاحب‌نظرند ولی کاسب نیستند. بلد نیستند با پول کار کنند. مشاوره می‌دهند ولی بلد نیستند یک مغازه را اداره کنند. این عیب نیست و این افراد هم هرگز ادعایی در این امور ندارند. تمام تاریخچۀ پول و اقتصاد را خوانده‌اند ولی خواندنش سبب نمی‌شود بتوانند یک سوپرمارکت را بگردانند. سبب نمی‌شود که بتوانند یک بازرگانِ خوب شوند. بازرگانِ خوب، ساخته می‌شود. از تمام دانشکده‌های اقتصاد جهان هم که فارغ‌التحصیل شوی، فکر نکن می‌توانی زندگی‌ات را بچرخانی. تجربه در سایۀ علم درست است. تجربۀ تنها بدون آگاهی هم وقت تلف کردن است. ولی اگر بروید دانشکده و درستان را هم بخوانید و به ازای هر یک واحدی که می‌خوانید، ۵ واحد عمل کنید، مثلا از‌‌ همان دانشکده بیزینس (کسب‌وکار) را آغاز کنید، خواهید دید چقدر رشد خواهید کرد. تمام تجربه‌های یک بازاریِ موفق را ظرف مدت یک سال می‌توانید بیاموزید.

اگر از اکثر آدم‌های موفق بپرسید شما چطور شد که موفق شدید، هر کدام یک چیز می‌گویند. می‌دانید چرا؟ چون این موفقیت در ناخودآگاهِشان است نه در آگاهِشان. نمی‌تواند آن را تدریس کند. یک کارآفرینِ موفق، موفقیت در وجودش است و نمی‌تواند تدریس کند. تو می‌توانی بروی از او یاد بگیری. شاگردی کنی و یاد بگیری. اکثرشان نمی‌توانند کتاب تدریس کنند یا در مورد موفقیت‌شان بنویسند چون خودشان هم نمی‌دانند چطور موفق می‌شوند. شما می‌توانید هر سهامی که آن‌ها می‌خرند، بخرید. هر سهمی که آن‌ها فروختند، بفروشید. چرا؟ برای اینکه او موفقیت را بو می‌کشد. مکانیسم‌اش برای ایجاد ثروت است.

من اگر از «شادی» (دختر کوچکم) بپرسم تو چه کار می‌کنی که اینقدر شاد هستی؟ در پاسخ خواهدگفت «چه می‌دانم؟» ولی چون من در این زمینه مدرّس هستم و تحقیق کرده‌ام، رفتارِ او را نگاه می‌کنم. می‌بینم حتی اگر ۳۰ ثانیه وقت داشته باشد، در آن مدت اسکیت‌بازی می‌کند. می‌گوید این وقت هم غنیمت است. ولی ما پی فرصت مقتضی می‌گردیم برای خوش بودن! چرا می‌خواهی خوشبخت «بشوی»؟ چرا همین الان خوشبخت «نیستی»؟

باور‌هایت، تجربیات‌ات و محیطی که در آن بزرگ شده‌ای، تو را می‌سازد. هر جا به زن بی‌احترامی کرده‌اند و حرمتِ آن را پایین آورده‌اند، آن جامعه محکوم شده به ناخوشبختی. تردید نکنید. نه این‌که من فمینیست یا طرفدار زن‌ها یا موافق آقایان باشم. کاری به این‌ها ندارم. مثل این است که بگویم هر جا شما درختان را نابود کردی و محیط‌زیست‌اش ا ازبین بردید، آن جامعه محکوم به ناخوشبختی است و شما در واکنش به حرفِ من بگویید «شما طرفدار محیط‌زیست هستید!» نه. این منطق و استدلال است. منِ مرد از دو طرف در احاطۀ دو زن هستم: مادرم و خواهرم، یا مادرم و همسرم، یا معلمم. چه بخواهم و چه نخواهم همیشه در یک پرانتزِ زن هستم. اگر این‌ها می‌ترسند، ناخوشبختند یا تحقیر می‌شوند، این‌ها مربیِ فرزندانِ ما هستند و نقش‌های عمیقی دارند. اصلا در نقشِ همسرِ شماست. هر چیزی کلیدی دارد. به اصولی که خداوند آفریده احترام بگذاریم. خداوند این اقتدار را به زن داده. نقشِ منِ مرد در تربیت فرزندانم، دو چیز است و مهم‌ترین‌اش این است که برای خانواده ایجاد امنیت کنم. خانواده اطمینان داشته باشد در پناهِ امن قرار گرفته. آن وقت آن همسری که احساس احترام و اعتماد می‌کند، فرزندان خوبی تربیت می‌کند. چون ترس و نگرانی ندارد.

برگردیم به چند هزار سال پیش که اگر مردی ضعیف بود، مردان دیگر می‌آمدند همسرش را می‌بردند و بچه‌هایش را می‌کُشتند. اگر مردی ضعیف بود، نمی‌توانست خوراک به خانه بیاورد و کسی با او ازدواج نمی‌کرد و نسلش از بین می‌رفت. حالا دیگر چماق و زور مطرح نیست. حالا حرف مهارت و دانش و موقعیت است. آن امنیت را با خودمان به خانه آوریم تا این موفقیت در سطح اجتماع رخ دهد.

شما اگر امروز به خودتان کمک می‌کنید که حلقۀ گمشده را پیدا و اصلاح کنید، یک اتفاق بسیار زیبا رخ می‌دهد و شروع می‌کنید به ایجادِ «مثبتِ بی‌‌نهایت». اول در خودتان، خانواده‌تان، شهرتان، کشورتان و در ‌‌نهایت هم دنیا. این را دریغ نکنید و شروع کنید.

چیزی جز شادمانی و سعادت و خوشبختی برای خود و دیگران نپذیرید.
هر وقت ناشاد بودید، از خودتان بپرسید که «چرا ناشادم؟»

چیزی جز شادمانی و سعادت و خوشبختی برای خود و دیگران نپذیرید. هر وقت ناشاد بودید، از خودتان بپرسید که «چرا ناشادم؟» چیزی درست نیست که ناشاد هستید. یکی مریض است و وقتی به او می‌گویی چرا نمی‌روی دکتر؟ می‌گوید آخر من مریضم! خب اگر مریضی باید بروی پیش پزشکِ وارد. چرا؟ چون عقل می‌گوید مریضی عارضه است و اصل زندگی بر مریضی نیست. باید شفا پیدا کنید. باید خوش باشید. شما به این دنیا آمده‌اید که شاد باشید، لذت ببرید و خوش باشید، سود ببرید و سود برسانید.
نپذیرید. وقتی نپذیرفتید، ذهنتان شروع می‌کند به پرسیدنِ اینکه «چرا ناخوشحالم؟ چرا وضع مالی‌ام ناموزون است؟» بله سوال خوبی است. بعد نگو نمی‌توانم یا نمی‌شود. بگو «نمی‌دانم.» بلد نیستم و باید بروم یاد بگیرم. بعد برو یاد بگیر. وقتی هم یاد گرفتی، کافی نیست. باید اقدام کن
ی.نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:جمعه 18 دی 1394 09:45 ب.ظشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات