زندگی، كوتاهتر از آن است كه حتی دمی از آن را با غم و غصه بگذرانی
درباره وبلاگ:

آرشیو:

طبقه بندی:

آخرین پستها :

پیوندها:

پیوندهای روزانه:

نویسندگان:

نظرسنجی:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

شادمانی راز بهره‌وری بالاست

نوشته شده توسط:سیدعلی قاضی زاده
چهارشنبه 15 دی 1395-05:05 ق.ظ

شادمانی و بهره‌وری چه ارتباطی با هم دارند؟ اگر می‌خواهید بهره‌وری را افزایش دهید به جایی فراتر از ذهنیت خودتان نگاه نکنید. مارکوس آئورلیوس (Marcus Aureliuss) به ما یادآور می‌شود که: «برای ساختن یک زندگی شاد نیاز به چیز زیادی ندارید: همه چیز در درون خودتان است، در طرز فکرتان.».
افرادی که از کاری که می‌کنند لذت می‌برند خیلی بیشتر از آن‌هایی که علاقه‌ای به شغلشان ندارند کارایی  دارند. تا حالا شده که آنقدر در کاری که انجام می‌دهید غرق شوید که وقتی سرتان را بالا کنید متوجه شوید که ساعت‌ها گذشته و شما فکر می‌کردید که چند دقیقه گذشته است؟ این غرق شدن لذت بخش کلید بهره‌وری است. دنیس ویتلی (Denis Waitley) یادآوری می‌کند که: «انسان‌های شاد برای کارها برنامه‌ریزی می‌کنند نه برای نتایج.».
ویژگی رایجی که بین افراد موفق مشترک است اطلاع از «رشته افکار» در زندگی‌شان است. بسیار شبیه یک جا پای فیزیکی که بعد ازسالها استفاده از یک میانبر روی چمنزاری می‌افتد، رشته افکار نیز می‌تواند حقیقتاً شما را وادار سازد تا به تفکر به شیوه ای که همیشه انجامش می‌دادید ادامه دهید.
اینکه چطور فکر می‌کنید معمولاً مهم‌تر از این است که اصلاً فکر می‌کنید یا حتی از اینکه به چه فکر می‌کنید. خصوصیتی که خوب را از عالی و افراد بسیار موفق را از آن‌ها که فقط زمان می‌گذرانند متمایز می‌کند، توانایی آن‌ها در فکر کردن به خودشان به عنوان افراد موفق در مسیرشان به سمت تعالی است– اگرچه که «تعالی» برای شما جداگانه باید تعریف شود.
یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها مهارت فکر کردن بدون عمل کردن است: برنامه ریزی. می‌خواهید با چه چیزی شناخته شوید؟ می‌خواهید چه کار کنید؟ چه چیزهایی ممکن است؟ تغییر با آنچه که به خود و دیگران می‌گویید شروع می‌شود. دورنمای خود را عوض کنید تا آنچه که ممکن است را تغییر دهید.
به آنچه که می‌گویید گوش دهید. آیا مثبت حرف می‌زنید؟ «ما قبلاً بدتر از این را هم پشت سر گذاشته‌ایم پس مطمئنم که عاقبت به خیر می‌شویم.» یا منفی؟ «الآن هوا آفتابی است ولی پیش‌بینی‌ها بارش باران را برای آخر هفته پیش‌بینی می‌کنند.».
این یک تمرین ۱۵ دقیقه‌ای است برای تعیین آنکه در حال حاضر شما چگونه فکر می‌کنید تا بدانید که چه چیزهایی درست کار می‌کنند و چه چیزهایی باید تغییر کنند. به ادامه جملاتی که در ادامه می‌آید صادقانه پاسخ دهید:
زندگی یعنی…
پول یعنی…
مربیان کسانی هستند که…
اهداف…
کار یعنی…
افراد سازمان یافته …

اینکه چگونه پاسخ دهید به شما دریچه ای می‌دهد که با آن دنیا را ببینید. این‌ها پاسخ‌هایی هستند که افراد دیگری که این تمرین را انجام داده‌اند گفته‌اند:
زندگی خوب است. / زندگی سخت است.
پول یعنی چیزی که من از آن برای ایجاد فرصت‌ها استفاده می‌کنم. / پول یعنی منشأ تمام پلیدی‌ها.
مربیان برای کسانی هستند که در حال پیشرفتند. / مربیان برای کسانی هستند که پول دارند.
اهداف برای دستیابی به چیزهای بیشتر لازمند. / اهداف خوب هستند ولی من همیشه به اندازه کافی سرم شلوغ هست.
کار عملی است که من برای نشان دادن خودم از آن استفاده می‌کنم. / کار هیچ‌وقت تمام نمی‌شود.
افراد سازمان یافته بهره‌وری بالایی دارند. / افراد سازمان یافته وسواسی هستند.

آیا شما در مورد بخش خاصی از زندگی‌تان دیدی دارید که شاید به تغییرش می‌ارزد؟ پیشرفت حتماً با شروع از چیزی که اشتباه است آغاز نمی‌شود بلکه نشان‌دهنده حرکت به سمت چیزی جدید و احتمالاً بهتر است.
من عاشق این جمله از بنجامین دیزرائیلی (Benjamin Disraeli) هستم:

«عمل کردن ممکن است همیشه همراه با خوشی نباشد. ولی بدون عمل خوشحالی‌ای نیز وجود نخواهد داشت.»نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:سه شنبه 7 دی 1395 02:05 ب.ظشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic