زندگی، كوتاهتر از آن است كه حتی دمی از آن را با غم و غصه بگذرانی
درباره وبلاگ:

آرشیو:

طبقه بندی:

آخرین پستها :

پیوندها:

پیوندهای روزانه:

نویسندگان:

نظرسنجی:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

انصاف شرط عقل است

نوشته شده توسط:سیدعلی قاضی زاده
پنجشنبه 1 آذر 1397-06:19 ب.ظ

با شما دوست عزیزی هستم كه تصمیم به تولیدمثل گرفتی. شمایی كه تصمیم گرفتی موجودی كوچك، به واقع ناتوان ترین موجود دنیا، بچه ی آدمیزاد را به این دنیا بیاوری. شاید شبی مست از باده ی عشق و یا با كله ی كمی گرم، همسرت در گوشِت زمزمه كرد "می خوام بچه ی تو رو داشته باشم!"، شاید خواستی تداوم ژنهایت را ببینی، شاید آن قدر در این دنیا بِهِت خوش می گذشته كه حیفت آمد موجودی دیگر از نعمت زندگی بی بهره بماند... شاید هم به قول معروف "از دستتون در رفت!" با خودِ خود تو هستم. 
شما مسؤولی. مسؤول هر آنچه كه بر سر این موجود كوچك كه رشد می كند تا آدمیزادی دیگر باشد، تو هستی. او بزرگ می شود كه دندان در بیاورد، یاد بگیرد به موقع سر توالت بنشیند، به مهد و مدرسه برود، به سن بلوغ برسد و تو را "بپیچاند" یا "تیغت بزند!" بزرگ می شود تا درست مانند خودت دربدر خانه خالی باشد، اولین سیگار و "سیگاری" اش را امتحان كند. بزرگ می شود تا اولین مستی را تجربه كند، ماشین بدزدد و بزند به جاده. بزرگ می شود كه عاشق شود و خیانت كند یا خیانت ببیند، بیاید خانه و چون زورش به این دنیا نمی رسد با تو بد خلقی كند. در تمامی این مراحل شخص تو هستی كه باید تا دلیل و منطقش پیش می رود برایش توضیح دهی و وقتی دلیل و برهان پیش نمی رود "قانون" را به او بیاموزی. تو مسؤولی كه برایش توضیح دهی هرگز زندگی عادلانه نبوده و نخواهد بود. شخص شخیص تو مسوؤل است به این موجود كوچك بیاموزد كه از زیر باران راه رفتن و عاشقی لذت ببرد و وقتی هر یك تمام شد مسوؤلیت عواقبش را چه سرماخوردگی باشد و چه ضربه ی روحی، بپذیرد. 
هدف كسی كه بچه دار می شود "باید" این باشد كه این بچه روزی تبدیل به آدمْ بزرگی شود كه یك درجه، یك درجه كفایت می كند، از خودش بهتر باشد. اگر تو این را نمی فهمی، عذر می خواهم كه رُك می گویم، خیلی غلط كردی بند شلوارت یا لِنگت را باز كردی.  
در تمام دنیا، تلویزیون، بازیهای كامپیوتری و گوشیهای هوشمند به عنوان "Baby sitter" قرن شناخته شده اند. اینكه شما از آنها به عنوان "صدا خفه كن" استفاده كنی، كودكت را پای آنها بنشانی و به زندگیت، هر چه كه می خواهد از تفریح گرفته تا كار، برسی توجیه نبودنت را نمی كند. عدم حضور تو برای آموزش به موجودی كه در این عصر اطلاعات بسیار بیشتر از من و تو در همین سن می داند، نهایتِ بی انصافی است. مسؤول آسیبهای روحی، اجتماعی و فیزیكی كه كودك ما از آنچه برایش فراهم می كنیم یا نمی كنیم، می خورد، ما هستیم. آن قدر مسؤولیت این عواقب با ماست كه راهی برای كتمانش نداریم. 
انصاف شرط عقل است و عقل وجه تمایز آدمی از حیوان...


نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:پنجشنبه 1 آذر 1397 06:16 ب.ظشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic