تبلیغات
پندارنامه سید خندان - مطالب اسفند 1393


زندگی، كوتاهتر از آن است كه حتی دمی از آن را با غم و غصه بگذرانی
درباره وبلاگ:

آرشیو:

طبقه بندی:

آخرین پستها :

پیوندها:

پیوندهای روزانه:

نویسندگان:

نظرسنجی:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

چهارشنبه سوری

نوشته شده توسط:سیدعلی قاضی زاده
دوشنبه 25 اسفند 1393-10:44 ق.ظ

http://www.beytoote.com/images/stories/economic/hhe99.jpg

بیامد چون همان چارشنبه سوری
بگیریم ما دگر جشن و سروری

و ما خواهیم پرید از روی آتش
که گرمی آمدش از سوی آتش
به آتش چون دگر زردی دهیم ما
که در سرخی ز او باشیم سهیم ما


نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:پنجشنبه 13 فروردین 1394 11:23 ق.ظ

چگونه روزهای پرکار آخرسال را مدیریت کنیم؟

نوشته شده توسط:سیدعلی قاضی زاده
یکشنبه 10 اسفند 1393-10:05 ق.ظ

خبرآنلاین: آخرین ماه سال برای بسیاری از کسب و کارها شلوغ ترین زمان سال نیز محسوب می شود، راهکارهای زیر به شما کمک می کنند که از تاثیر منفی فشار زمان بر بهره وری بکاهید.

افزایش میزان مشتری ها برای برخی از کسب و کارها، لزوم جمع بندی سالی که رو به پایان است و تسویه حساب با مشتری ها از جمله مواردی هستند که باعث می شوند صاحبان برخی از کسب و کارها در روزهای پایان سال به اصطلاح حتی وقت سر خاراندن هم نداشته باشند. اگر فعالیت کاری شما نیز در میان این کسب و کارها قرار می گیرد، موارد زیر به شما کمک خواهند کرد که از پس مدیریت امور در ماه اسفند بربیایید. اما پیش از آن به خاطر داشته باشید که فشار زمان لزوما امری منفی نیست.

چگونه می توان روزهای پرکار آخر سال را مدیریت کرد؟

در واقع فشار زمان تاثیر دوگانه ای بر فعالیت کاری فرد دارد چرا که از یک سو می‏تواند به افزایش کارایی او بیانجامد و از سویی دیگر اگر فشار زمان استرس زیادی را به فرد وارد کند آنگاه ممکن است از کارایی فرد بکاهد. بنابراین هرچند که نمی‏توان اثر دقیق فشار زمان بر عملکرد افراد را شرح داد اما می‏توان ادعا کرد که کار کردن تحت فشار زمان با فعالیت های شغلی عادی متفاوت است. هنگامی که فشار زمان افزایش می‏یابد، برای مثال ضرب العجل ارایه یک محصول یا خدمت فرا می‏رسد و پروسه آماده سازی آن محصول هنوز پایان نیافته، ارزش زمان به شدت افزایش می‏یابد و اهمیت آن بیشتر احساس می‏شود. در این شرایط، راهکارهایی وجود دارند که می‏توانند به افزایش بهره وری بیانجامند:

1- امور را اولویت بندی کنید

اولویت بندی امور به آن آسانی که به نظر می‏رسد نیست. بهتر است زمانی را به اندیشیدن در مورد اولولیت بخشیدن به امور اختصاص دهید و حتی آن را روی کاغذ بنویسید. در غیراینصورت در ابتدا نمی‏دانید که از کدام کار آغاز کنید و همچنین هنگامی که مشغول انجام یکی از امور هستید، بخشی از تمرکز شما به کارهای باقی مانده معطوف می‏شود.

2- روی یک کار تمرکز کنید

برخی افراد هنگامی که چندین کار باقی مانده دارند و فشار زمان را نیز احساس می‏کنند،  به انجام همزمان کارها روی می‏آورند اما حقیقت این است که تقسیم تمرکز بر روی چندین کار کمکی به افزایش بهره وری فرد نمی‏کند و در عمل انجام همه آن ها با هم به زمان بیشتری نیاز دارد.

چگونه روزهای پرکار آخرسال را مدیریت کنیم؟

انتقال تمرکز از یک موضوع و پروژه به موضوع و پروژه دیگری باعث کاهش تمرکز و بهره وری ذهن می‏شود و تکرار این روند در واقع به انجام همه پروژه های آسیب می‏رساند.

3- همیشه در دسترس نباشید

طی فعالیت های روزانه معمولا عوامل بیرونی باعث بر هم خوردن تمرکز فرد می‏شوند. برای مثال نتایج یک تحقیق در آمریکا نشان می‏دهد که کارکنان دفاتر در هر ساعت 7 بار با مواردی مواجه می‏شوند که آن ها را مجبور می‏کند دست از کار بکشند و چنین مزاحمت هایی در طول روز حدود 2 ساعت از زمان کاری مفید فرد می‏کاهد. چنین مواردی ممکن است زنگ زدن تلفن و حضور سرزده یک همکار به دفتر شما باشد. بهتر است هنگامی که فشار زمان را به شدت احساس می‏کنید، خود را از دسترس افراد خارج کنید تا کمتر تمرکز شما را به هم بزنند. همچنین اگر می‏خواهید همچنان پاسخ تلفن را بدهید، پشت تلفن طوری صحبت کنید که تماس گیرنده متوجه بشود که طی چند ساعت آینده نباید با شما تماس بگیرد.

4- منابع اتلاف وقت را شناسایی کنید

هر فردی عاداتی دارد که باعث اتلاف وقت وی می‏شوند. برای مثال برخی از افراد بیهوده در اینترنت چرخ می‏زنند و بدون اینکه متوجه شوند مدت زمان زیادی را به شیوه ای غیرمفید در اینترنت می‏گذارند. برخی دیگر ممکن است زمان زیادی را به بازی را تلفن همراهشان اختصاص بدهند. به همین خاطر بهتر است منابع اتلاف وقت را شناسایی کنید و زمانی که رئیس شما منتظر آماده شدن پروژه است، از آن ها اجتناب کنید. در این صورت به مراتب وقت بیشتری برای انجام پروژه ها خواهید داشت.

نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:پنجشنبه 13 فروردین 1394 12:12 ب.ظ

7 قدم تا شناخت خواسته های زندگی

نوشته شده توسط:سیدعلی قاضی زاده
یکشنبه 10 اسفند 1393-10:01 ق.ظ

برترین ها: بسیاری از ما بدون اینکه به خواسته واقعی خود از زندگی واقف باشیم، عمر خود را می گذرانیم. اغلب ما بر حسب عادت و یا آنچه از بچگی آموخته ایم به کارهایی مشغول هستیم بدون آنکه آن ها را مورد پرسش قرار دهیم و یا شک کنیم که این تصمیمات برای ما مناسب است یا خیر. به همین دلیل بسیاری از ما اینچنین زندگی نه چندان خوشایندی را پشت سر می گذاریم. فهمیدن خواسته واقعی ما از زندگی کار آسانی نیست، یک شبه صورت نمی گیرد و به زمان و تلاش زیادی نیاز دارد. در اینجا راهکار هایی را می خوانید که می تواند در این راستا به کارتان آید.

7 قدم تا شناخت خواسته های زندگی

1.    گذشته را رها کنید

پیش از فکر کردن در مورد خواسته های خود از زندگی، گذشته و افسوس را رها کنید. بپذیرید که هیچ معجزه ای نمی تواند اشتباهات گذشته را تغییر دهد. توجه خود را به «حال» و آینده نزدیک معطوف کنید و اینچنین زندگی خود را به پیش ببرید.

2.    خواسته و نیاز واقعی خود را بشناسید.

ببینید برای خوشحال بودن در زندگیتان به چه چیزی نیاز دارید. بله، این یک کار سخت است که زمان زیادی از شما می گیرد. فکر کنید چه چیزهایی برای شما اهمیت بیشتری دارند؟ عشق، خانواده، یا وضعیت مالی. زمانی که پاسخ این پرسش ها را فهمیدید، فهمیدن آنچه برای یک زندگی ایده آل لازم دارید آسان تر می شود.

3.     چه چیزهایی باعث خوشحالیتان می شود

آیا می دانید چه چیزهایی شما را از ته دل خوشحال می کند؟ روزانه چند دقیقه به این موضوع فکر کنید و به کارهایی که دوست می دارید و به شما انرژی می دهد. بعد از پی بردن به این موارد، فهمیدن خواسته های زندگی برایتان آسان تر است. اگر اندیشیدن به شغل، شما را ناراحت و نگران می کند، وقتش است در مورد شغل یا اهدافتان تجدید نظر کنید.

4.    در 5 سال آینده چه وضعیتی خواهید داشت؟

آیا تابحال وضعیت 5 سال بعدتان را تجسم کرده اید؟ شاید تجسم خود در آینده دشوار باشد، اما به شما کمک می کند بفهمید از زندگی چه می خواهید. فکر کنید به چه هدف هایی می خواهید برسید و چه مهارتهایی را در خود تقویت کنید. هر گاه پاسخ این پرسش ها را دانستید برای دستیابی به اهدافتان برنامه ریزی کنید.

5.    یک سرگرمی را دنبال کنید

یک شیوه ثمربخش برای فهمیدن خواسته های واقعی زندگی، تجربه و دنبال کردن سرگرمی های مختلف و جدید است. شاید از نتیجه آن شگفت زده شوید و چیزهایی ببینید که تابحال در مورد خود نمی دانستید، و  بدین طریق در مورد اولویت ها و اهدافتان تجدید نظر کنید.

6.    چه چیزهایی را واقعا دوست ندارید؟

فهمیدن آنچه شما را آزرده خاطر می کند و آنچه برای زندگی خود نمی خواهید و مجبور نیستید در زندگی تان انجام دهید. پیشنهاد می کنم فهرستی از چیزهایی که از آن بیزار هستید تهیه کنید.این لیست به شما کمک می کند تا بفهمید برای شادتر بودن چه باید بکنید. شاید شغل کنونی خود را دوست ندارید یا شاید بهترین دوستتان در واقعیت بهترین دوست شما نیست. در هر صورت تلاش در راستای بهبود زندگی خود را از امروز آغاز کنید. گذشته از تمام اینها، زندگی شما کوتاهتر از آن است که وقتتان را با چیزهایی که دوست ندارید بگذرانید.

7.    مشورت و راهنمایی بگیرید

اگر از راهکارهای قبلی خسته شدید و باز هم نمی توانید خواسته های خود را شناسایی کنید، توصیه می کنیم با کسی صحبت کنید (یکی از والدین یا اعضای خانواده، دوست، یا شاید یک مشاور یا روانکاو). بد نیست هر از گاهی نصیحت و راهنمایی بگیریم. دوست شما شاید نکاتی را بگوید که شما هیچگاه به آن توجه نکرده اید و از آن طریق بتوانید با هدف های زندگی تان آشنا شوید.

امیدواریم این راهنمایی ها به شما کمک کند تا اهداف و برنامه های زندگی خود را بشناسید. زندگی چندان آسان نیست و باید همیشه آماده باشید تا با چالش های جدید روبرو شده و موفق تر شوید. اگر راهکارهای دیگری به ذهنتان می رسد کامنت بگذارید.


نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:پنجشنبه 13 فروردین 1394 10:39 ق.ظ  • تعداد کل صفحات:2 
  • 1  
  • 2