زندگی، كوتاهتر از آن است كه حتی دمی از آن را با غم و غصه بگذرانی
درباره وبلاگ:

آرشیو:

طبقه بندی:

آخرین پستها :

پیوندها:

پیوندهای روزانه:

نویسندگان:

نظرسنجی:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

شادی را چطور پیدا کنیم؟

نوشته شده توسط:سیدعلی قاضی زاده
چهارشنبه 25 شهریور 1394-10:05 ب.ظ


Happiness_2

شفقنا زندگی- اریک بارکر[1]: شاید شما هم جزء کسانی باشید که همیشه در اینترنت دنبال روش های شاد شدن هستند اما هیچ وقت به آن نمی رسند!

بعضی از این روش های اینترنتی اصلاً قابل اجرا نیستند و بعضی دیگر را پس از مدتی خودتان رها می کنید. آیا واقعاً هیچ راه حلی برای شادی نیست؟ اصلاً راهی نیست تا به یک شادی پایدار رسید و آن را ادامه داد؟

من هم مثل شما هستم و دنبال پاسخ. این جواب ها کجا هستند؟ من فکر می کنم خانم سونیا لیوبومرسکی بتواند پاسخ همه ما را بدهد.

من به سونیا زنگ زدم. او استاد دانشگاه کالیفرنیا در ریورساید است و یکی از اساتید و کارشناسان برجسته بحث شادی و نشاط است. او نویسنده دو کتاب مطرح با نام های چگونگی شادی[2] و افسانه های شادی[3] است.

حالا اجازه دهید نگاهی به نظرات و آرای او در بحث شادی بپردازیم و ببینیم آیا می توانیم با این نظریات زندگی شادتری برای خود بسازیم؟

بهترین گونه و شکل از شما کدام است؟

شاید فکر کنید چیزهایی که مادربزرگتان درباره خوبی و شادی به شما می گفت یک مشت کلیشه بوده اند. مثلاً این که با دیگران مهربان باش، به همه کمک کن و خوبی های خود را لیست کن. کلیشه ها همیشه هم بد نیستند و گاهی از اوقات درست از آب درمی آیند.

خانم لیوبومرسکی می گوید: مادربزرگ شما درست می گفته است، خوبی و مهربانی در شاد شدن انسان به شدت تاثیر دارد. تحقیقی در گذشته انجام شد که در آن از افراد خواسته شد به مدت شش هفته به نیکی کردن به دیگران بپردازند؛ نتایج شگفت انگیز بود چرا که پس از آن دوره افراد احساس شادی بیشتری می کردند. به یقین افرادی شادترند که مهربانی می کنند.

اما خب به هرحال خیلی ها این روش ها را همچنان کلیشه ای و ناکارآمد می دانند. لیوبومرسکی برای این گونه افراد نیز دلایلی دارد. او می گوید بهترین راه این است که آدم روی خودش یک کلیک بکند. یعنی این که هر فردی باید به خودش رجوع کند و ببیند چه چیزی در خودش دارد که می تواند به آن افتخار کند؛ چه چیزی در خودش دارد که می تواند مانند عقربه قطب نما به سوی آن کشیده شود.

سونیا می گوید هر کسی درون خود یا بیرون از آن چیزهایی دارد که واقعاً می تواند با آنها شاد باشد. برای خود گیرایی و جذابیت یکی از همان نکات است که همیشه دوست دارم داشته باشم. اما فکر می کنم اصلاً آدم جذابی نیستم. اما یک چیز در زندگی ام دارم که وقتی با او هستم دیگر به فردا فکر نمی کنم؛ بله آنها فرزندان من هستند. مطمئناً همه آدم ها چیزهایی از این دست در زندگی خود دارند که باعث شود دیگر به آنچه فردا رخ می دهد، فکر نکنند. شاید برای کسی دوست پیداکردن یک محرک شادی ساز باشد. سعی کنید یک هدف یا یک محرک را در زندگی خود پیدا کنید و به سمتش حرکت نمایید. هیچ وقت فکر نکنید با انجام فلان کار احمق به نظر می رسید.

از نظر شما، بهترین بخش از «خودتان» چیست؟

محققان معتقدند فکر کردن درباره «خویشتن» و تلاش برای یافتن «بهترین جنبه از خویش» نه تنها اهداف را برای انسان روشن می سازد، بلکه شما را شادتر و  خوشحال تر هم می کند.

سونیا می نویسد: عده ای اصلاً در یافتن اهداف زندگی خود دچار مشکل شده اند. فکر کردن به اهداف ممکن در زندگی نه تنها به شما می گویند که چه چیزهایی در زندگی تان دارای اهمیت است؛ بلکه ارزشهای شما را نیز به خودتان نمایان می کند. اگر برای یافتن اهداف و ارزشهای خویش در زندگی نیاز به فکر کردن دارید، فکر کنید؛ اگر نیاز به نوشتن داید، پس بنویسید.

سرخوشی سازگارانه

این که فکر کنید هر چیزی را می توانید رایگان به دست آورید، موضوعی هیجان انگیز است.

موارد متعددی از انسان هایی داریم که تصادف وحشتناکی داشتند و نهایتاً معلول شده و روی ویلچر نشستند اما پس از این همه، باز هم شاد هستند و احساس خوشحالی می کنند. این قدرت سازگاری انسان است. در واقع انسان می تواند با سازگاری نسبت به وضعیت فعلی، احساس شادی کند.

اما محققان روی احساس شادی برندگان مسابقات لاتاری نیز تحقیق کرده اند و متوجه شدند آنها حتی پس از بردن میلیون ها دلار باز هم احساس شادی چندانی نداشتند.

احساس خوشبختی و شادی نسبی است. این طور نیست که شما بگویید من به نقطه ایکس می رسم و بعد دیگر خوشحال می شوم؛ یا مثلاً ازدواج می کنم، یا خداوند یک فرزند زیبا به من بدهد. هیچ کدام از اینها در موقع رسیدن موعد خود، خوشحالی نهایی و غایی ما نخواهند بود.

سونیا می گوید: من الان خوشحال نیستم، اما وقتی بچه دار شوم خوشحال می شوم. الان شاد نیستم اما وقتی به شهر دیگری رفتم شاد می شوم. احساس خوشبختی و خوشحالی در حقیقت در درون ماست. اگر کسی در شغل فعلی خود شاد نباشد، به احتمال زیاد در شغل بعدی خود نیز شاد نخواهد بود. بسیاری از مردم از قدرت سازگاری خود اطلاعاتی ندارند و نمی دانند انسان می تواند با سازگاری در هر شرایطی به نقطه ای از شادی برسد.

جدید، متفاوت، غافلگیرکننده

به طور کلی، عادات در زندگی می توانند نقش تعیین کننده ای داشته باشند. در بسیاری از موارد عادت ها می توانند به پربار شدن و پراثر شدن زندگی کمک کنند.

اما یک خطر وجود دارد و آن این است که عادات در برخی موارد می توانند شادی های ما را بگیرند.

برای این که بتوانید جلوی عادات بد خود را بگیرید و مانع از این شوید که عادت ها جلوی شادی شما را بگیرند می بایست از سه واسطه تازگی، متفاوت بودن و غافلگیری استفاده کنید. تلاش کنید در کنار عاداتی که دارید، رفتارهای جدید را نیز تجربه کنید. تازگی در زندگی امری بس مهم است. سعی کنید در زندگی تان فکر، عمل، مکان و زمان های جدید، متفاوت و غافلگیرکننده را تجربه کنید.

سونیا می گوید: تازگی، متفاوت بودن و غافلگیری می توانند جلوی کمرنگ شدن روند هیجان زندگی شما را بگیرند. این سه اصل می توانند مانع از کهنگی و کندی سازگاری بشر شوند. تحقیقات نشان داده اند که پس از ازدواج، دو سال طول می کشد تا انسان به شادی پیش از ازدواج بازگردد. این بدان معنی نیست که ازدواج امری خوشحال کننده نیست اما نکته اینجاست بشر به همه چیز از جمله ازدواج با شریک خود عادت می کند و پس از دو سال است که می تواند با تجربه مسائل متفاوت شادی را به زندگی خود بیاورد. به همین خاطر به یاد داشته باشید که در نوع ارتباط جنسی و غیرجنسی خود با شریکتان همواره تفاوت و تنوع را مدنظر قرار دهید. در زندگی مشترک نیز سه اصل تازگی، متفاوت بودن و غافلگیری بسیار تاثیرگذار خواهد بود. چیزهای تازه یادبگیرید، جاهای تازه بروید، ریسک های تازه داشته باشید تا شادتر باشید.

آرتور آرون می گوید انجام دادن کارهای جدید و هیجان انگیز، قدرت بی مثالی برای بالابردن جنس و اندازه روابط زن وشوهر دارد و می تواند به شادی هردونفر کمک شایانی بکند.

از خودتان سوال کنید چه کار می کنم اگر این ماه، ماه آخر زندگی من باشد؟

همه متخصصان و محققان بر این نکته تاکید دارند که اگر به بسیاری از انسان ها بگویند روزهای آخر عمر خود را سپری می کنند، کیفیت زندگی آنها تغییر می کند. از این پس کارهایی انجام می دهند که دوستشان دارند، به دیدن کسانی می روند که با آنها قهر بوده اند و بسیاری از کارهای دیگر.

یکی از بهترین راه ها برای شادتر زیستن این است که این آخرین ماه و درواقع آخرین فرصت برای زندگی کردن است؛ پس چه بهتر که شادتر باشید، خوشحالی کنید و دیگران را هم شاد کنید.

سونیا می گوید ما در دانشگاه جورج مدیسون به مدت طولانی یک آزمایش روی دانشجویان انجام دادیم. به آنها گفتیم فکر کنید یک ماه آخر عمر خود را سپری می کنید؛ چه می کنید؟ بیشتر این دانشجویان می گفتند اکثر وقت خود را با اعضای خانواده، فامیل و دوستان سپری می کنند. به رستورانی می رفتند که همیشه دوست داشتند آنجا بروند اما وقت نمی کردند. با کسانی رفت و آمدمی کردند که با ایشان قهر بودند. فکر کردن به آخر ماجرا، همیشه غمناک نیست.نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:چهارشنبه 25 شهریور 1394 10:09 ب.ظ

۵ راه برای شاد شدن در کمترین زمان

نوشته شده توسط:سیدعلی قاضی زاده
جمعه 20 شهریور 1394-11:01 ق.ظ

شادی می‌تواند به معنی داشتن یک زندگی معنی‌دار، هدفمند و کامیاب باشد. اگر این گونه احساس شادی کردن نیازمند سال‌ها زمان برای عمیقا دگرگون ساختن زندگی است، اما راهبرد‌های آزمایش‌شده بسیاری وجود دارد که می‌تواند در کوتاه‌مدت ریشه‌ی شادی را در وجود شما تقویت کند. 

۵ راه برای شاد شدن در کمترین زمان

چنین فعالیت‌هایی اگرچه می‌توانند یک شادی متوسط را برای ما به ارمغان بیاورند، اما اگر در طول زمان و بطور مداوم آن را به صورت یک عادت در زندگی به کار ببندید، آنها تبدیل به عادت‌های شادی می‌شوند و انرژی شما را برای زندگی کردن با آرزوها و احساسات‌تان، بیشتر می‌کنند. در زیر ۵ مورد از این راهبردها را معرفی خواهیم کرد که شما می توانید همین الان آنها را به کار ببندید:

۵ راه برای شاد شدن در کمترین زمان

۱. ورزش‌های ایروبیک انجام دهید

ورزش‌های ایروبیک یا تمرینات بدنی می‌تواند خلق بشاش و مثبت را در فرد تقویت کند. در تحقیقی که با همکاری محققان دانشگاه مینه سوتا و دانشگاه ایالتی شیکاگو انجام گرفت، نتیجه‌ی ۱۵۸ مطالعه‌ی مختلفی که از سال ۱۹۷۹ تا سال ۲۰۰۵ انجام گرفته بود را مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند که اثر ورزش ایروبیک به طور مداوم مثبت بود، این ورزش‌ها زمانی که خلق فرد پایین‌تر از معمول بودند بیشتر تاثیرگذار بود. علاوه بر این بررسی‌هایی که دانشگاهی در سوئد بر روی ۱۵ تحقیق مختلف انجام داده بود نشان داد که ورزش‌های ایروبیک در درمان افسردگی خفیف و متوسط موثر هستند. ذهن و جسم، دو بخش جدایی‌ناپذیر از یکدیگر هستند، بنابراین انجام برخی حرکات ایروبیک (مانند انجام حرکات پروانه‌ای در حین بالا و پایین پریدن) می‌تواند خلق فرد را بسیار سرحال کند.

۲. با یک دوست یا اعضای خانواده صحبت کنید

ارتباطات اجتماعی مثبت گرا، سنگ‌بنای شادی و سلامتی هستند. صحبت کردن با یک دوست صمیمی و واقعی، علاوه بر اینکه می‌تواند انرژی شما را افزایش داده و بذر انگیزش را در وجود شما کشت کند، می‌تواند اثرات مثبت پایداری بر روی خلق شما بگذارد. در واقع، تعلق داشتن به یک گروه اجتماعی یا داشتن حداقل یک ارتباط شخصی با فردی دیگر، می‌تواند انگیزه‌ای پایدار و قابل‌توجه را درون شما ایجاد کند. اگر پیرامون شما افرادی هستند که آنها را دوست دارید و قدردان‌شان هستید، با آنها قدم بزنید و صحبت کنید.

۵ راه برای شاد شدن در کمترین زمان

۳. سه چیز را که سپاس‌گزار و مدیون آنها هستید، بنویسد

خیلی از افراد یک دفترچه یادداشتی دارند که در آنها چیزهایی را می‌نویسند که از آنها سپاس‌گزار هستند. تحقیقات نشان داده‌اند که نوشتن سه مورد چیزهای خوب، هم اثرات ماندگار و هم اثرات فوری برروی شادی دارد. در یک مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۲ با همت دو روانشناس مثبت‌گرا Stephen Schueller و Acacia Parks در یک محیط آنلاین انجام شد نشان داد مزایایی که با انجام دادن چیزی نصیب فرد می‌شود، تا ۶ ماه در فرد باقی می‌ماند. بنابراین دست‌یابی به منافعی ۶ ماهه که تنها با ۵ دقیقه نوشتن نصیب فرد می‌شود، می‌تواند معامله خوبی باشد.

۴. بهترین نتیجه‌ی ممکن برای آینده‌ای نزدیک را تصور کنید

تحقیقات بطور کاملا موافق نشان داده‌اند که تصور "بهترین شکل ممکن برای خود" علاوه بر اینکه خوش‌بینی فرد را به صورت قابل‌توجهی افزایش می‌دهد، می‌تواند به رها ساختن طیف وسیعی از احساسات مثبت نیز کمک کند. در راستای چنین باور عمومی مثبت فکر کردن درباره‌ی آینده می‌تواند یک پیش‌بینی آینده‌نگر خودکامبخش باشد. چند دقیقه‌ای را به خیال پردازی اختصاص دهید، سپس بهترین سناریویی ممکن را برای ماه‌ها و سال‌های آینده تصور کنید. شما ممکن است از نتیجه‌ی نهایی شگفت‌زده شوید.

۵ راه برای شاد شدن در کمترین زمان

۵. قصد و نیت روزانه‌تان را معین کنید

یکی از معتبرترین مدل‌های سلامت روانشناختی حدود بیست سال قبل توسط کرول ریف (Carol Ryff) از دانشگاه ویسکانسین منتشر شد.در این مدل که از ۶ عنصر مختلف تشکیل شده است، شادی یکی از برجسته‌ترین آنها قلم‌داد شده است. معین کردن یک قصد و نیت روزانه‌، شما را در مسیری که دلخواه‌تان است هدایت می‌کند و به این صورت می‌توانید آگاهانه تصمیم بگیرید. ممکن است شما همیشه نتوانید در راهی که می‌خواهید باشید، اما آگاه بودن از آن چیزی که قصد انجام آن را خواهید داشت، هدف را برای شما مهیا می‌کند و این فرصت را به شما می‌دهد تا استوارانه در راهی که می‌خواهید با دنیا در ارتباط باشید، بمانید.نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:جمعه 20 شهریور 1394 11:20 ق.ظ

زندگی ارزش لنگ لنگان رفتن را دارد

نوشته شده توسط:سیدعلی قاضی زاده
دوشنبه 16 شهریور 1394-08:55 ب.ظ

کفشهایم را میپوشم و قدم میزنم

من زنده ام و زندگی ارزش رفتن دارد

آنقدر میرم تا صدای پاشنه هایم گوش ناامیدی را کـر کند

خوب میدانم که گاه کفشها

پاهایم را میزند .میفشارد و به درد می آورد

اما من همچنان خواهم رفت

زیرا زندگی ارزش لنگ لنگان رفتن را دارد

ماندن در کار نیست

گذشته های دردناک را رها میکنم و به آینده نامعلوم نمی اندیشم

ولی این را میدانم

گذشته با آینده یکسان نیست

زندگی نه ماندن است نه رسیدن

زندگی به سادگی رفتن است

به همین راحتی

زندگی چقدر اسان است

زندگی ارزش لنگ لنگان رفتن را دارد .

زندگینظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:دوشنبه 16 شهریور 1394 08:59 ب.ظ  • تعداد کل صفحات:2 
  • 1  
  • 2  
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic