زندگی، كوتاهتر از آن است كه حتی دمی از آن را با غم و غصه بگذرانی
درباره وبلاگ:

آرشیو:

طبقه بندی:

آخرین پستها :

پیوندها:

پیوندهای روزانه:

نویسندگان:

نظرسنجی:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

در شرایط فعلی چه کاری می توانیم بکنیم؟

نوشته شده توسط:سیدعلی قاضی زاده
سه شنبه 17 اردیبهشت 1398-03:00 ب.ظ

شب گذشته در جمع گروهی از دوستان بودیم و این سوال مطرح شد که در شرایط فعلی چه کاری می توانیم بکنیم؟ به تعبیر دیگر به جای نق زدن و منفی بافی که این روزها از زمین و آسمان می بارد، و البته قابل سرزنش هم نیست، در دایره نفوذ خود چه کنشی می توانیم داشته باشیم تا "حال" خودمان و دیگران "کمی" بهتر شود؟ نزدیک به ۲ ساعت گفتگو در این زمینه صورت گرفت (ضمن اینکه چنین گفتگو هایی در جمع های دوستانه و خانوادگی، می تواند بسیار مفیدتر و راهگشاتر از اعلام متوالی قیمت دلار و سکه با مراجعه به گوشی های همراه باشد) موارد زیر توسط دوستان مطرح گردید. 

۱➖  سبد اقتصادی خانواده خود را در جهت کاستن فرهنگ مصرف گرایی، مورد بازبینی قرار دهیم.
مثلا
 1⃣ اگر الان پیراهن، کفش، مانتو ... به اندازه رفع نیاز های معمول خود در اختیار داریم، دلیلی ندارد برای ارضاء روحیه تنوع طلبی خود اقدام به خرید این اقلام نماییم. 
2⃣ خرید های اقلام خوراکی را به موارد ضروری کاهش دهیم. دلیلی ندارد که همواره در یخچال ما میوه هایی مانند هلو و گلابی و شلیل و ... وجود داشته باشد. 
3⃣ استفاده از وسیله نقلیه شخصی را تا حد امکان کاهش دهیم. 
4⃣ تشریفات و پذیرایی ها را در دورهمی ها و میهمانی های خانوادگی و دوستانه کاهش دهیم. 

۲➖  از "خود خوار انگاری" به شدت اجتناب کنیم. 
در شرایط موجود تکرار این عبارت که "ما ایرانی ها ....." و بعد مجموعه ای از جملات و عبارات تحقیر آمیز را آوردن، سمی مهلک و جانکاه است و ریشه در نا آگاهی و جهل نسبت به تاریخ و هویت ایرانی دارد. تلاش کنیم بخصوص در مواجهه با جوانان دستکم به این انگاره نادرست  دامن نزنیم.
۳➖  مهر بورزیم و همدلی کنیم. 
این مهرورزی می تواند در محیط خانواده، کار، صف اتوبوس، مترو، تاکسی یا هر مکان خصوصی یا عمومی انجام گیرد. اگر راننده تاکسی بدخلق و عصبانی است و با ما تندی می کند، به جای مقابله به مثل با آرامش با او سخن بگوییم. بگوییم شرایطش را درک می کنیم، از خانواده اش بپرسیم و بگذاریم احساس کند، ما هم "مثل" او هستیم. باور کنید جامعه امروز ما بیش از هر زمانی به مهرورزی محتاج است. 
۴➖  دانش و آگاهی خود نسبت به تاریخ و هویت ایرانی را افزایش دهیم.
 در دام گزاره های شبه علمی فضای مجازی که اغلب بدون منابع موثق نشر می یابد نیفتیم. تا از صحت یک گزارش اطمینان نیافته ایم آن را بازنشر نکنیم. بخوانیم، بخوانیم و بخوانیم و دیگران را به خواندن دعوت کنیم. می توان به این منظور گروه های کوچک کتاب خوانی در فضای خانواده، دوستان، یا محیط کار ایجاد نمود. 
۵➖  مطالبه گر باشیم. 
این مطالبه گری می تواند از محیط کارمان آغاز گردد. بی تفاوتی و بی خبری دردی را از ما دوا نمی کند.
۶➖  سعی کنیم در حوزه مسئولیت خود بهترین عملکرد را داشته باشیم. 
جامعه ایران از "ایرانیان" تشکیل یافته است. اگر همه "ایرانیان" در حوزه مسئولیت خود بهترین عملکرد را داشته باشند، لاجرم ایرانی بهتر خواهیم داشت. اینکه مسئولین فاسدند، یا نظام اداری فاسد و ناکارآمد است، بهانه قابل قبولی برای عدم مسئولیت پذیری ما در دایره نفوذمان نیست. 
۷➖  از انسان های "گوشت و پوست و خون دار" غافل نباشیم. 
با رعایت موارد ذکر شده در بند اول، می توانیم بیشتر به "هم وطنانی" بیندیشیم که اصولا یخچالی ندارند که بتوانند در آن  میوه ای بگذارند. همه ما کمپین هایی را در اطراف خود می شناسیم که می توانیم با اطمینان خاطر به آنها کمک کنیم تا برخی از انسان های "گوشت و پوست و خون دار" رنج کمتری ببرند و کمی، فقط کمی شادتر باشند. 
۸➖  فراموش نکنیم، 
ایران زمین، شرایطی بسیار دشوارتر و تلخ تر از این زمان را در طول تاریخ تجربه کرده است و همواره ققنوس وار از خاکستر سر برآورده است. "دل" همدیگر را خالی نکنیم، ایران و ایرانی این بار نیز از این تجربه تاریخی سربلند بیرون خواهد آمد.

به امید ایرانی آباد و آزادنظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 03:04 ب.ظشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات